Double Header set as U20’s, CURUFC Tigers & OURFC Panthers teams are announced

02 Mar 2017

Saturday 4th March will see an exciting double header in the Varsity series, as the Cambridge and Oxford Men’s U20’s sides face off, followed by the CURUFC Tigers taking on the OURFC Panthers.

Both sides have been announced ahead of their clash at Grange Road, with all squads possessing experience and depth throughout.

At 1pm the Oxford U20’s will be hoping to replicate their impressive 27-3 victory last year over their Cambridge counterparts. Despite not having much time to gel together the Dark Blues possess experience across the side with a number of players having represented Blues and Greyhounds squads in the past, which they will be looking to to lead them past a talented Cambridge side led by Fitzwilliam student, Harry Moir.

Following the men’s match at 4pm, in what is sure to be another hotly contest fixture, the CURUFC women’s 2nd team will be looking to replicate their impressive performance in last year’s 24-10 victory over Oxford at Iffley Road.

Both squads possess strong line ups, with CURUFC Tigers scrumhalf Katherine Monks looking to lead from the front as she captains her side against Gwen Cartwright’s OURFC Panthers, who will be well prepared having had more fixtures than ever before this term.

CAMBRIDGE U20’s VARSITY SQUAD

1. Charlie Macallum (Downing) 2. Andy Burnett (Jesus) * 3. Rhys Thomas (Trinity Hall) 4. Rowan Beckett (Peterhouse) 5. Eddie Revell (Sidney Sussex) 6. Ollie Smart (Downing) 7. Matt Watson (Corpus) 8. Harry Moir (Captain, Fitzwilliam) 9. Chris Bell (Girton) 10. Dan Blick (St John’s) 11. Tom Mullaney (Downing) 12. Joe Girling (Magdalene) 13. Henry King (St Catharine’s)*
14. Joe Storey (Trinity) 15. Ed Loftus (Queens’) 16. Michael Ita (St John’s)17. Rowan Saada (Robinson) 18. Seb Dax (Trinity)19. Gerard Lyons (Sidney Sussex)20. Sam Hill (Jesus)21. Charlie Saunders (Selwyn) 22. Will Birch (Robinson) 23. Callum McKay (Emmanuel 24. Owen Perks (Gonville and Caius)
* Denotes Blue

OXFORD U20’S VARSITY SQUAD
1 James Somerville (Oriel) 2 John Aaron Henry (Somerville) 3 Ben Parker (Brasenose) 4 Joe Murphy (Lady Margaret Hall) 5 Hugo McPherson (Lady Margaret Hall) 6 Ollie Adams (Lady Margaret Hall) 7 Tristan Louveaux (St Peter’s) 8 Will Wilson * (Keble) 9 Charles Guthrie (Christ Church) 10 Alex Hogg * (Keble) 11 Joe Miller (St Hugh’s) 12 Scott Geelan (Keble) 13 Dan Barley (St Edmund Hall) 14 Angus Livingstone (Worcester) 15 Robbie Fraser (Corpus Christi) 16 Josh Navarajasegaran (Merton) 17 Isaac Uwins (St Hilda’s) 18 Wilfred Sandwell (Queen’s) 19 George Warr (New) 20 Alexander Agureev (Oriel) 21 Ross Toward (St Anne’s) 22 Josh Stickland (St Hugh’s) 23 Josh Southworth (Pembroke) Travelling reserve Ryan Power (St Hugh’s)
* Denotes Blue

CURUFC TIGERS VARSITY SQUAD

1. Georgina McCoig (Downing) 2. Sam Chan (Churchill) 3. Tamsin Banner (Girton) 4. Jacqualine Bramley (Girton) 5. Charlotte Spruzen (Queens’) 6. Jenny Orriss (St Catharine’s) 7. Emma Charlton (Emmanuel) 8. Fiona Shuttleworth (Pembroke) 9. Katherine Monks (Captain, Homerton) 10. Tabitha Burgess (Fitzwilliam) 11. Sophie Evans (Goneville & Caius) 12. Mia Forbes (Goneville & Caius) 13. Erica Wood (Homerton) 14. Tolu Taiwo-Ashaju (Queens’) 15. Sophie Farrant (Emmanuel) 16. Jessica Lister (Emmanuel) 17. Sammie Ashraf (Goneville & Caius) 18. Rose Bradshaw (Homerton) 19. Jenny Shuttleworth (Churchill) 20. Amy Duff (Emmanuel) 21. Lucy Gimson (St Catharine’s) 22. Pip Barton (Sidney Sussex) 23. Elin Falla (Queens’)

OURFC PANTHERS VARSITY SQUAD

1 Carolina Matté-Gregory (Mansfield College) 2 Solène Klein (Lady Margaret Hall) 3. Gwen Cartwright (New College) 4. Katie Barbour-Smith (Lincoln College) 5. Katie Collis (Lincoln College) 6. Syrie Byfield (St John’s College) 7. Susannah Redmayne (St Hilda’s College) * 8. Holly Gibbons (Lincoln College) 9. Iona Harrap (Green Templeton College) 10. Imogen Duffy (Oriel College) * 11. Gemma Robson (St Benet’s Hall) 12. Megan Wellens (Christ Church College) 13. Katarina Martinovic (St Catherine’s College) 14. Emily Bamber (St Peter’s College) 15. Helen Ryan (Somerville College) 16. Susy Rees (Keble College) 17. Jo Male (St Edmund Hall) 18. Lucy Miles (Keble College) 19. Maria Lamont (St Anne’s College) * 20. Georgia Ling (St John’s College) 21. Tegan Gears (St Edmund Hall) 22. Lucy Fenwick (Exeter College) 23. Lucy Ward (Christ Church College)
* Denotes Blue